10 tipov ako pripraviť vaše dieťa na príchod súrodenca

Psychológovia uvádzajú 3 roky  ako optimálny vekový rozdiel medzi súrodencami. Neznamená to však, že vaše trojročné dieťa bude celé bez seba od radosti, keď sa dozvie správu, že sa mu o pár mesiacov narodí súrodenec. Úplne prirodzené sú pocity ako hnev, obavy, strach alebo žiarlivosť.

Pripravovať dieťa na takúto veľkú a radostnú udalosť treba včas, realisticky a optimisticky. Mám pre Vás 10 užitočných tipov ako na to:

  1. Oznámte mu radostnú správu a spontánne, nenútene ho zapájajte do príprav. Dávajte však pozor na to, aby ste ho nezahrnuli len povinnosťami, aby sa netočil každý rozhovor iba o bábätku.

  2. Hovorte o tom, akí ste radi, že sa vaša rodina rozrastie, že už budete „vy, on, tato a Tomáško/Eliška“.

  3. Rozprávajte o tom, aké to bolo, keď ste čakali jeho, ako ste sa na neho tešili.

  4. Vyhýbajte sa vetám typu „ty budeš veľký brat/veľká sestra a budeš pomáhať“ – môže to dieťa vystrašiť, môže mať skreslené predstavy o tom, koľko „práce“ ho bude čakať.

  5. Zameriavajte sa na to, aké pozitívne zmeny narodenie bábätka prinesie pre neho osobne. Napríklad, aj on dostane darček, keď niekto príde na návštevu, že sa bude mať s kým hrať, že bude väčšia zábava, že môže mladšieho súrodenca naučiť hrať futbal a pod.

  6. Zdôraznite jeho privilégiá, nielen povinnosti. Tým, že je starší, môže zostať dlhšie hore, nemusí ísť tak skoro spať ako to bábätko alebo, že on už dokáže pripraviť si kakao, kým to bábo ešte nie.

  7. Hovorte o tom, čo to bude znamenať, že sa narodí brat/sestra. Preberte praktické záležitosti: kde bude spať, kto pre neho bude chodiť do škôlky, kto mu pripraví raňajky, kto sa sním bude hrať, kto ho bude uspávať. Dajte dostatočný priestor jeho otázkam, ale netlačte na dieťa. Odpovedajte pravdivo, pýtajte sa na jeho názory a nápady. Nesľubujte niečo, čo nemôžete dodržať. Dávajte pozor na to, v ktorých veciach sa môže dieťa rozhodovať a v ktorých nie (napr. či dieťa bude spať vo svojej izbičke alebo s rodičmi, nerozhoduje dieťa, ani o tom, či bábätko môže spať medzi rodičmi). Nedávajte dieťaťu viac zodpovednosti ako môže vzhľadom na jeho vek zniesť. Sú otázky, v ktorých sa výlučne rozhodujú rodičia.

  8. Vymedzte čas, ktorý budete tráviť vo dvojici s vašim starším dieťaťom a budete vedieť v ňom pokračovať aj po narodení bábätka. Má to byť špeciálny spoločný čas len s mamou a len s otcom, kedy sa nevenujete povinnostiam, ale užívate si vzájomnú prítomnosť. Zaveďte rituály, ktoré budú pretrvávať aj po narodení bábätka. Stačí 15-20 minút denne.

  9. Nehnevajte sa na neho, keď sa neteší, ale žiarli - pramení to zo strachu a obáv. Akceptujte jeho pocity, pomenujte ich. Pri neprijateľnom správaní však zadávajte striktné a jednoznačné hranice.

  10. Po narodení bábätka môže dostať aj on malý darček: pohľadnicu, balón alebo plyšáka: „gratulujem, stal/a si sa bratom/sestrou“.

Príprave dieťaťa na príchod súrodenca treba  venovať zvýšenú pozornosť, ak je medzi nimi menší vekový rozdiel ako sú 3 roky, ak ešte spí s rodičmi, alebo má nastúpiť do škôlky v čase narodenia bábätka. Skúste zaviesť tieto zmeny dostatočne včas pred narodením bábätka. Nápomocní môžu byť aj starí rodičia.

Nezabúdajte, že aj vaše staršie dieťa je stále DIEŤA a potrebuje rovnako vašu pozornosť, záujem, lásku, náklonnosť a čas trávený len s ním.

Prajem Vám radostné očakávanie.

Článok Silvii Érsekovej - autorky O deťoch