Čakáme bábätko

Neskutočný, neuveriteľný a miestami neopísateľný pocit. Zázrak zvaný ŽIVOT, ktorý v sebe my ženy nosíme.

Čakáme bábätko. Či už ste to plánovali, alebo nie, určite je to správa, ktorá vám tak či onak ovplyvní pár nasledujúcich dní a naplno vám zaplní hlavu myšlienkami.

A čo ďalej? Čo robiť? Ako to prežiť? Čo na to okolie? Na čo je dôležité sa pripraviť?

čakáme bábätko.jpg

Som tehotná – zistenie

Musím povedať, že zo štyroch mojich tehotenstiev boli tri plánované. A tak som teda zažívala viac začiatočníckej eufórie ako prekvapenia: „Čo? Naozaj? Neverím, tehotná?“

Z toho všetkého vzišiel náš 3-ročný krpec a zatiaľ 7-mesačné bábätko v brušku. Celkom pozitívna bilancia, čo poviete?

Keďže okolo seba počúvam rôzne príbehy a ich závery. Vždy si vravím: „Vďaka Bohu za zdravé dieťa.“

To, že sme tehotné, zisťujeme väčšinou už po pár týždňoch, keďže nám je nejako divne, čudne, inak ako obvykle. Konkrétne u mňa sa to, že som tehotná, prejavilo vždy iným spôsobom.

Raz sa mi dvíhal žalúdok už len pri predstave dať doň niečo. Potom to bolo také chvenie a celková slabosť celého tela. Do tretice sa mi sníval sen, že si robím tehotenský test. Tak som si ho hneď v to ráno aj urobila a bol pozitívny.

No a naposledy mi meškali moje dni priam ukážkovo. Nech ste to zažili akokoľvek, žena to proste vycíti. Vie, že s jej telom nie je všetko tak, ako má byť. Typické príznaky tehotenstva nás v tom potom len uistia.

Čo na to budúci tato?

Je to prvý človek, ktorému to chcete hneď povedať. Samozrejme, že ak sa dlhšie snažíte a potom príde to vytúžené „som tehotná“, máte chuť to vykričať celému svetu a nielen jemu.

Ale povedzme si pravdu, kto iný by to už mal vedieť ako prvý, ak nie budúci tato. Bez nich by sme to teda ani náhodou nedali.

Ak je to chlap na správnom mieste, tak ho táto správa možno v úvode prekvapí, rozosmeje alebo zvážnie, no v neposlednom rade určite poteší.

Najviac som sa tešila, keď som nášmu tatovi zabalila pozitívny tehotenský test ako darček pod vianočný stromček v pekne zabalenej škatuľke s mašličkou. Vôbec netušil, čo v nej je.

Zakaždým však bol na seba hrdý. Veď má na tom dosť podstatný podiel.

Starým rodičom sme to spolu oznámili zas malou hrkálkou v taštičke s odkazom: „Už sa na Vás teším, ako sa budeme spolu hrať. Vaše vnúča.“

tehotenstvo-rodina.JPG

Ako prežiť tehotenstvo? (prvorodička verzus viacnásobná rodička)

Únava

Unavené sme takmer všetky, a to väčšinou na začiatku a na konci tehotenstva. Ak ste ale prvorodička, spíte, keď to potrebujete, a spíte, koľko potrebujete.

Spresnením času a miesta sa nie je nutné zaoberať, pretože s tým problém nie je. Normálne si prídete z práce a ľahnete si. Normálne si cez víkend vstanete minimálne o desiatej ráno a potom si ešte normálne tak hodinku poleňošíte pred televízorom.

Popri starostlivosti o vašich prvorodených potomkov už niet toľko času na vyspávanie. Viem, o čom hovorím. Niekedy len striehnem pri okne, kedy príde náš tato domov, a už vo dverách ho pri zvítaní informujem, že si idem ľahnúť. „Hádžem šípku“ do postele, objímam tehotenský vankúš a do troch sekúnd som v ríši snov.

Minule som sa po takom trojhodinovom „zdriemnutí“ zobudila a myslela si, že prešla tak nanajvýš hodina. Aby som to však uviedla na správnu mieru, takto si svoj deficit spánku dopĺňam tak dvakrát za mesiac. Inak som miestami schopná si zdriemnuť aj cestou do práce v autobuse plnom ľudí postojačky.

Tehotenské oblečenie

Keď som bola prvýkrát tehotná, veľmi som sa do tehotenského oblečenia nehrnula. Predsa len tehotenské bruško si dávalo načas. Kým narástlo, dosť dlhú dobu som si vystačila aj so šatníkom, ktorý som doma mala.

Až v poslednom trimestri to začalo byť v tomto smere zaujímavé. Nájsť dobrú, pohodlnú a zároveň aj peknú podprsenku bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Po dlhom hľadaní som ju však našla.

Pri tejto časti sa smejem, pretože teraz pri tehotenstve som už na konci tretieho mesiaca riešila, čo si obliecť, aby to bolo čo najpohodlnejšie a nikde ma nič, ani len kúsok, netlačilo.

No hneď som vedela, čo kde kúpim, čo nájdem ešte v skrini z toho predchádzajúceho alebo čo mi bude dobré. Inak, povedzme si pravdu, niektoré tehotenské oblečenie vyzerá priam odpudivo.

Často hľadám v normálnom oblečení, chce to len správny strih a veľkosť. Veď prečo nebyť pekná a sexi aj v tomto období, ktoré sa tak často neopakuje.

Hormonálne zmeny

S tými sa podľa mňa stretávame všetky. Veď raz do mesiaca to s nami hádže tak či tak a to ani tehotné nemusíme byť. Toto je však iné.

Všetko prežívame viac ako inokedy a hlavne je tomu často ťažké zabrániť. Proste vám len tak príde ľúto a plačete.

Potom ste zas nervózna z úplnej banality a rozčuľujete sa. Hop! A už potrebujete objať, postískať a pohladkať ako mačiatko, ktoré nič neurobilo, len sa trošku rozčúlilo.

Emocionálna nestabilita sa tomu hovorí. Myslím si, že môj muž by vám o tom vedel povedať oveľa viac, zvláda tú moju geniálne. Klobúk dole.

Nevoľnosti, bolesti krížov, hlavy

Tak toto si odžívame každá po svojom a je jedno, či už ste boli tehotná, alebo nie. Tu platí staré známe: každé tehotenstvo je iné a individuálne.

Ako sa fyzicky cítime, záleží aj od toho, ako sme na tom psychicky. Keď toho bolo na mňa veľa, bolievala ma hlava. Riešila som to pohodou doma, tehotenskou masážou a cvičením.

Keď som mávala nevoľnosti, jedla som často, ale málo. Zaberala aj zázvorová lízanka. Kolegovia v robote ma už ani nezdravili, len som stále počúvala: „Dobrú chuť!“

Teraz na záver tehotenstva ma trápia kríže, no to súvisí aj so zmenou polohy dieťatka v bruchu. Nikdy sa však nezabúdajte v tomto smere rozmaznávať, pretože vy ste domov pre svoje bábätko v brušku.

Ponúknite mu priam „päťhviezdičkový hotel“. Pustite mu hudbu, zatancujte si s ním, čítajte mu, myslite na neho, rozprávajte sa s ním. Veď my mamy sme za tých deväť mesiacov toho toľko ochotné prežiť a vydržať.

Výbavička pre bábätko

Prvorodičky potrebujú zohnať takmer všetko, dokonca niekedy aj to, čo vôbec nepotrebujú alebo nebudú potrebovať. Ale to nie je podstatné. Hlavne, že ste pripravené a máte veci doma vypraté, vyžehlené a spolu s nimi aj pokoj na duši, že bábätko môže spokojne prísť.

Ako prvorodičky študujeme, ktorý typ kočíka bude pre nás a naše dieťatko najvhodnejší, akú postieľku kúpime, ako to budeme ladiť v izbe s paplónikom či vankúšikom.

Dávame si poradiť rôznymi zoznamami vecí pre bábätko a škrtáme, čo máme a čo ešte potrebujeme kúpiť. Časom pri používaní (alebo aj nie) zistíme, čo je skutočne potrebné.

Keďže čakáme bábätko druhé a opäť je to chlapec, čomu som nesmierne rada, s výbavičkou si teraz také starosti vôbec nerobím. Všetko použiteľné a zachovalé som po našom krpcovi odkladala a skladovala.

Jediné, čo musím zabezpečiť, je kočík s vaničkou, keďže máme doma len športový. Tak ako ja rada posúvam veci iným maminkám a ich deťom, aj ja som rada, ak nám niekto tiež takto pomôže. U malých detí sú to veci naozaj len na pár mesiacov alebo týždňov.

Prirodzený inštinkt matky

Keďže ako prvorodička neviete, do čoho idete a čo vás čaká, je prirodzené, že sa vo veľkej miere treba spoliehať na svoj inštinkt matky. Máme ho, nebojte sa, len sa ešte nemal kedy naplno prejaviť. Príde jeho čas.

Ja som navštevovala aj predpôrodný kurz, ktorý mi vo veľa veciach pomohol, otvoril oči či uzemnil. Hlavne ma pripravil na zmeny – vedieť, čo očakávať, ako reagovať. A to som bola typ, ktorý nemal problém sa postarať o bábätko, prebaliť ho a nakŕmiť, aby bolo spokojné.

V tomto smere som teraz v tehotenstve pokojnejšia. Už zhruba viem, čo, prečo, na čo, kedy a ako. Aj keď, každé dieťa je iné a inak reaguje.

Pôrod

V tejto chvíli neviem, či je nevýhodou alebo výhodou prvorodičky nevedieť, čo ju čaká ohľadom pôrodu. Je to diskutabilné. Predtým som šla do neznáma, ale o to viac presvedčená, že to musím zvládnuť. Utešovala ma myšlienka, koľko žien porodilo a nie len raz, a zvládli to.

Teraz mám z toho miestami takú obavu, ako to bude prebiehať. Lepšie? Horšie? Rýchlejšie? Bezbolestnejšie?

Niekedy je lepšie nevedieť. Jedno však viem na sto percent, a to, že mať pri sebe blízkeho človeka (partnera, mamu, dulu) je to najviac, čo mi pomohlo mať z pôrodu ešte krajší zážitok. A bude tomu tak aj teraz.

Pôrod má takú silu, že v okamihu, keď prvýkrát uvidíte svoj malý zázrak, zabudnete na každú bolesť.

Pomoooooooooooc... Mýty a rady v tehotenstve

            Ty budeš mať určite chlapca, lebo si opeknela.

            Grcala si? To bude dievča.

            Je ti všeobecne nevoľno? Čakáš chlapca.

            Ak ťa páli záha, budeš mať vlasaté dieťatko.

            Máš špicaté brucho, určite je v ňom chlapec.

            Keď je brucho do bokov, je v ňom baba.

            Čakáš dievčatko, lebo ti berie krásu.

 

Pridajte aj vy, čo ste počuli od svojho okolia na margo tehotenstva a mýtov.

Všetky ženy v očakávaní sú nádherné bytosti.

Bytosti, ktoré dokážu priniesť na svet nového malého človiečika.

Bytosti, ktoré si užívajú vo svojom tele každé kopkanie a pohyb toho zázraku.

Bytosti, ktoré urobia všetko pre to, aby tým zázrakom bolo na svete čo najlepšie. Bytosti, ktoré dajú celé srdce do starostlivosti oň.

Ak ste práve takáto bytosť, pogratulujte si a usmejte sa – je to krásne.

 

Vaša Lula v očakávaní.

Očami Luly píše pre vás Lula:

Som Lucia Ploczeková. Som manželka, matka, kamarátka, optimistická duša a v práci pani učiteľka. Vždy som sa laicky zaujímala o psychológiu dieťaťa. Pochopiť jeho podstatu, byť mu tak bližšie, či vedieť pomôcť.