Kurz rodičovských zručností

„Veľmi som túžila naučiť sa a dozvedieť niečo nové, iné. Moje očakávania ohľadom kurzu sa naplnili. Najviac ma posunul kolektív a reakcie druhých, či už pozitívne alebo povzbudzujúce. Mali sme veľa praktických situácií a príkladov a aj možnosť nacvičiť si reakcie na dieťa. Kurz by som rozhodne odporučila rodičom, ktorí chcú rozumieť svojim deťom alebo chcú urobiť pre vzájomný vzťah viac. Dokážem moje dieťa viac pochopiť a počúvať“.

Takto sa vyjadrila po skončení kurzu mama 10 ročného Riška. O čom to však celé je?

Malá skupina rodičov sa pravidelne stretáva raz týždenne s lektorkou, kde sa preberá psychologické pozadie výchovy, potreby detí a formy reakcií, ktoré sú najviac nápomocné z pohľadu vzťahu rodič-dieťa. Rodičia majú možnosť natrénovať si svoje nové zručnosti za podpory skupiny, pripraviť sa na náročné situácie, ktoré doma môžu nastať/očakávať.

Rodič svoj vzťah buduje so svojím dieťaťom na špeciálnych tzv. „hrových polhodinkách“. Je to čas, kedy nikým a ničím nie sú rušení a dieťa má rodičovu 100% pozornosť a záujem raz týždenne. Rodič na svoje dieťa reaguje iným spôsobom: naučí sa zvládať aj jeho silné emócie- rodič neodchádza, keď je dieťa nahnevané, keď sa hádže o zem, alebo trucovito plače. Zostáva a dieťaťom, a tým mu dáva najavo: „som tu, rozumiem ti“. Dieťa získa tú skúsenosť, že čokoľvek sa stane, rodič to zvládne, neopustí ho, pomôže mu a miluje ho. Práve tieto polhodinky slúžia viacerým rodičom zažiť svoje dieťa v inom, pozitívnejšom svetle. - „Hrové polhodinky“ sú určené výhradne pre dvojicu rodič-dieťa.

Vďaka kurzu som očakávala aspoň nejakú zmenu u môjho syna. Teraz už necítim strach a viac si s ním rozumiem. Neskutočne mi budú naše stretnutia chýbať
— Beata, mama 3 ročného Vilka

Samozrejme aj počas polhodiniek sa vyskytnú situácie, kedy rodič musí povedať nie, alebo má zadať hranice. Robí sa to spôsobom tak, aby dieťa cítilo, že: „moja mama ma miluje, aj keď nesúhlasí s mojím správaním. Rozumie tomu, prečo vyvádzam. Je jasná a dôsledná, viem, že to nemám robiť. Ale toto stretnutie nie je o zákazoch a príkazoch, ale ukáže mi, ako to môžem urobiť inak. Je to veľmi oslobodzujúce“.

Dieťa vníma, že rodič je iný, že sa snaží reagovať inak, že robí nové veci, ktoré však slúžia na to, aby sa lepšie rozumeli. Ak dieťa cíti, že je prijímané, chápané, že má svoj špeciálny čas s rodičom (teda rodičovi na ňom záleží), tak sa znižuje jeho potreba vyvádzať a v prípade ťažkostí sa bude na svojho rodiča obracať s dôverou, pretože vie, že jeho ťažkosti sú brané vážne a rodič ho podporí.

Čo mi tento kurz dal? Prekonávanie samej seba, zvládanie hraníc, ktoré som nezadávala. Pomenovanie pocitov dieťaťa, osvojenie si účinných metód, ktoré využívam aj v bežnom živote. Osvojila som si nový spôsob hry s dieťaťom (s hračkami), ktorý synovi pomáha, aby začal viacej rozprávať
— Marcela, mamina trojročného Lukáška

Prečo práve „hrové stretnutia“? Naozaj stačí len 30 minút týždenne?

Pre mnohých rodičov môže byť sila hry prekvapujúca. Nejde totiž o žiadnu nezmyselnú, zbytočnú činnosť. Hra je najdôležitejšou činnosťou detí, pretože komunikujú cez hru, naučia sa rozumieť svetu, spracovávajú svoje zážitky a emócie, rozvíjajú svoje zručnosti aj oddychujú a je to zdroj radosti, voľnosti, slobody a spontánnosti. Má rovnakú úlohu ako v prípade dospelých slová.

Ohľadom filiálnej terapie, ako sa tento kurz ešte nazýva, sa uskutočnilo mnoho výskumov. Každý hovorí o pozitívnych benefitoch, ktoré sa prejavujú jednak v správaní dieťaťa, rodiča aj vo vzájomnom vzťahu.

Pre koho je kurz určený?

  • Ak ste niekto, kto hľadá iné možnosti vo výchove, ako sú tie, ktorými ste boli vychovávaný

  • Ak cítite, že sa vzďaľujete svojmu dieťaťu, že mu nerozumiete

  • Ak si chcete prehĺbiť váš vzájomný vzťah

  • Ak vaša vzájomná komunikácia nie je najlepšia – časté hádky, nerešpektovanie vašich pokynov, podráždenosť a výbuch hnevu z jednej alebo druhej strany

  • Ak nechcete kričať, doprosovať, vyhrážať sa a dlho vysvetľovať dieťaťu čo má robiť

  • Ak vášmu vzťahu chýba hĺbka, vzájomnosť, láskyplnosť - riešite len praktické veci a máte pocit, že neustále len prikazujete a zakazujete

  • Ak sa nachádzate v náročnejšom období: čaká vás nástup do materskej školy, príchod súrodenca, sťahovanie sa, rozvod, máte v rodine ťažko chorého člena, prekonávate stratu blízkeho

  • Ak vaše dieťa má ťažkosti s adaptáciou, bije sa, odmieta jesť, nechce spolupracovať, má ťažkosti s hygienou, spánkom, nerozpráva, je impulzívne alebo úzkostlivé, často smutné alebo náladové.

...rodičovstvo je viac o vychovávaní samých seba ako o vychovávaní detí
— Robin Berman

Ďalší Kurz filiálnej terapie - Kurzu rodičovských zručností otváram koncom februára 2019 v Bratislave. Rezervujte si vaše miesto kontaktný formulár alebo na tel. čísle 0905 701 485.

Blog napísala Silvia Érseková - autorka O deťoch.