Máte doma nadané dieťa?

Počíta do 100 už v štyroch rokoch? Vie čítať už od škôlky plynule samo? Zaujíma ho vesmír, dinosaury, technológie? Pamätá si veľmi dobre všetky podrobnosti? Prejavy nadania sú u každého dieťaťa rôzne a niekedy ani sami rodičia nevedia, že majú dočinenia s malým géniom.

Ako sa správa nadané dieťa?

Nadané dieťa rozmýšľa inak, robí veci inak a cíti inak. Ponára sa do hĺbky vecí, nezaujímajú ho len fakty, ono chce vedieť ako, prečo, za akých okolností. Samo si vytvára závery, úsudky.

Kým som s nimi nepracovala, nevedela som, o čo všetko prichádzam. Nevedela som, čo všetko viem a neviem. Donútili ma zamyslieť sa nad takými vecami, ktoré by mi nikdy ani len nenapadli. Donútia je síce slovo trošku pritiahnuté za vlasy, pretože časom som zistila, že sama im chcem poskytnúť niečo iné, niečo hlbšie. A tak ma to pohltilo, že mám z toho radosť aj ja, keď im odovzdám niečo nové. Ovplyvnili ma v zmýšľaní, precítení radosti i sklamania. Proste nadané dieťa sa vám vryje svojou podstatou, v tom dobrom slova zmysle, pod kožu.

Samé prekvapenie

Nadané deti vedia prekvapiť, zaskočiť, zaujať, že stratíte reč. Stalo sa mi to už veľakrát.

Pre príklad uvediem hodinu prvouky u druhákov. Robili sme pojmovú mapu živej a neživej prírody. Zaznamenávali spoločne, čo tam patrí, a na základe akých skutočností sme k tomu dospeli. Teda vydedukovali sme si typické znaky. Išlo vlastne len o akési zhrnutie toho, čo k danej problematike už každý z nich dávno vie. A odrazu jedna ruka hore.

„Áno, čo nám chceš ešte k tomu povedať?” – pýtam sa, lebo vždy k tomu chce niekto niečo ešte dodať.

„Lucia, a čo atómy a molekuly?” – znela pripomienka k téme. „Kde zaradíme tie?”

V tej chvíli viete, že vaša hodina bude smerovať iným smerom, ako ste chceli. Cieľ je však vždy splnený.

„Tak poďme to zistiť spoločne, kam by sme to zaradili,” navrhla som.

Zisťujete to práve aj vy? No vidíte, a to je presne to, čo vám tieto deti dajú. Pohľad na svet trochu inak, tak po svojom, z tej ich druhej strany.

Ak vás vaše dieťa motivuje aj k takýmto veciam, zisťovať a bádať trochu inak, buďte vďační. Buďte vďační, že máte takýto dar doma. Že sa nudiť určite nebudete. Že sa toho veľa naučíte. Že sa dá svet vnímať inými očami.

Problémové nadané dieťa?

Často o tom v spoločnosti počúvam, že tieto deti sú problémové, nevychované, hyperaktívne. No nie je tomu vždy tak. Myslím si, že správnym výchovným prístupom sa tieto prejavy dajú eliminovať. Správnymi metódami sa dajú dokonca využiť v prospech veci. A v neposlednom rade zrením ich osobnosti sa taktiež menia k lepšiemu. Veď možno aj vy máte stále pocit, že vaše dieťa je v neustálom období vzdoru, aj keď je už toto vývinové obdobie dávno za vami.

Dieťa je zázrak

Každé dieťa je pre svojich rodičov to najlepšie a najmilovanejšie dieťa na svete. Aspoň takto to cítim ja pri tom svojom. Sme na svoje deti hrdí, pyšní a radi sa chválime ich úspechmi. Čo nové vedia, čo dokázali a čím nás každým dňom tešia. Majme však vždy na pamäti, že len vysoké IQ z nášho dieťaťa neurobí dobrého človeka. Chce to viac. Viac lásky, viac pochopenia, viac trpezlivosti a toho najdôležitejšieho, teda schopnosti naučiť ich žiť a uplatniť sa v bežnom živote.

Očami Luly

Som Lucia Ploczeková. Som manželka, matka, kamarátka, optimistická duša a v práci pani učiteľka. Vždy som sa laicky zaujímala o psychológiu dieťaťa. Pochopiť jeho podstatu, byť mu tak bližšie, či vedieť pomôcť.

LULU.png