Prečo sa bojíme obdobia vzdoru? + 13 tipov, ako ho prežiť

Obdobie vzdoru je najdôležitejším vývinovým obdobím v živote vašich malých synov a dcér. Je pochopiteľné, že väčšina rodičov, učiteľov, vychovávateľov (a všeobecne dospelých), je však z neho vystrašená a chcú ho mať čo najrýchlejšie za sebou.

V tomto článku uvediem zdroje tohto strachu a verím, že vám pomôžem pozrieť sa na tento čas ako na obrovskú príležitosť dať vašim deťom to, čo najviac potrebujú: režim, hranice a pravidlá na jednej strane (s nimi súvisia aj pocit istoty a bezpečia a schopnosť vyrovnávať sa aj s nepríjemnými pocitmi) a slobodu, možnosti, výbery na strane druhej (učia deti robiť rozhodnutia, znášať zodpovednosť za rozhodnutia, presadiť sa, budujú dôveru v seba a vytvárajú pozitívny obraz o sebe).

Položte si jednu otázku: Čo si predstavíte, keď počujete výraz „obdobie vzdoru“? Sú vaše odpovede podobné ako tieto?: „Moja dcérka je vzdorovitá. Stále hovorí nie. Nechce sa prezliecť. Trucuje. Hádže sa o zem. Má záchvaty hnevu. Neustále spolu bojujeme. Vzdávam sa a ustupujem svojim deťom, aby som mala pokoj. Viem, že nemám ustupovať, ale nechcem jej ublížiť.

Samozrejme, keď počujeme tento výraz, naskakujú nám samé negatívne, veľmi nepríjemné a emocionálne náročné situácie a reakcie našich detí. Netvrdím, že „obdobie vzdoru“ je ľahkým vývinovým obdobím. Je však nevyhnutným míľnikom zdravého psychického vývinu detí. Často si želáme, aby výchova a rodičovstvo boli pohodlnou a jednoduchou záležitosťou a naše deti boli stále šťastné a robili, čo im hovoríme.

Očakávame, že ak sa vyskytnú nejaké ťažkosti, tak musia existovať nejaké zázračné techniky, vďaka ktorým docielime, že naše deti nikdy nebudú prežívať nepríjemné pocity (ako napríklad hnev práve v tomto období vzdoru) a budú nás počúvať a poslúchať na prvé slovo.

Ste si istí, že naozaj túžite po tom, aby vaša dcérka alebo váš syn robili len to, čo chcete vy? Chcete, aby nemali vlastný názor, stále sa podriaďovali a nevedeli sa brániť? Viete si predstaviť to, že vaše detičky by boli ochudobnené o pocity? Myslím si, že nie.

„Obdobie vzdoru“ každopádne skúša našu trpezlivosť a výchovné zručnosti. Z každej strany sa na nás sype veľké množstvo informácií, každý tvrdí niečo iné alebo sľubuje zázračné techniky, a nič nefunguje. Poďme sa pozrieť na to, čo je v pozadí „obdobia vzdoru“.

Obdobie, keď vaše dieťa dovŕši rok a pol a potom až do troch rokov sa nazýva obdobie batoľaťa. Poznáte ho ako obdobie vzdoru. Málokedy sa však používa pomenovania podľa Erika Eriksona, významného vývinového psychológa, ktorý tento časový úsek vo vývine detí nazýva obdobím autonómie, osamostatňovania sa a rozvoja vôle. V pozadí „vzdoru“ sa skrýva niekoľko skutočností:

  • Dieťa dáva najavo, že sa mu nepáči, keď mu niečo zakazujete alebo prikazujete.

  • Testuje hranice, aby zistil, kde sa môže rozhodnúť ono a zažiť slobodu, a kde sa rozhodujú jeho rodičia. Získava tak POCIT ISTOTY a BEZPEČIA.

  • Učí sa presadzovať si svoju vôľu a osamostatniť sa – skúša, kde je to možné a kde ešte nie.

  • Získava skúsenosť, že je samostatný človiečik, ktoré môže konať inak ako jeho rodičia a je teda nezávislé a svojím správaním má veľký vplyv na ľudí.

  • Učí sa vyrovnávať sa so silnými pocitmi (predovšetkým s hnevom a frustráciou, keď niečo nie je tak, ako ono chce) a učí sa vyrovnať so situáciou, keď narazí na hranice a pravidlá.

V tomto období prebieha obrovský vývin osobnosti. Vaše, doteraz poslušné dieťa, vám robí vrásky na čele. Už neposlúcha ako predtým a „vyvádza“. To, čo ešte vzhľadom na jeho vek a/alebo schopnosti nemôže, chce samo robiť, a to, čo by malo vedieť, odmieta. Poznáte to?

Práve „obdobie vzdoru“ kladie na vaše rodičovské schopnosti najväčšie nároky. Nájsť rovnováhu medzi situáciami, keď môžete svojim deťom ustúpiť alebo dokonca ponúknuť slobodu, aby ste podporili ich samostatnosť, a medzi situáciami, keď musíte byť dôslední a trvať na svojom, môže byť na dlhé rozmýšľanie.

Rada by som vám uviedla 13 tipov, ako „obdobie vzdoru“ zvládnuť – čo môže pomôcť vám a vašim deťom, aby ste im dávali presne to, čo potrebujú. Myslite na to, o čom obdobie batoľaťa je a prečo je dôležité, aby vaša dcérka alebo váš synček vzdorovali.

1.      Buďte trpezliví (so sebou aj so svojimi deťmi).

2.      Zostaňte pokojní (ak to nejde, dýchajte, a počítajte do 10).

3.      Prijmite svoje neúspechy (nemôžete vždy všetko vedieť riešiť – a je to v poriadku). 

4.      Uvedomte si, že vy ste tým najdôležitejším dospelým v živote vašich detí.

5.     Hľadajte rovnováhu medzi tým, kedy vyhoviete svojmu dieťatku a tým, kedy zadáte hranicu a trváte na nej. 

6.      Naučte sa dôverovať sebe a svojim deťom.

7.      Určite priority a hodnoty – od nich sa odvíjajú pravidlá a hranice vo vašej rodine.

8.      Uvedomte si, že výchova je beh na dlhé trate, nakoľko ide o celoživotné budovanie vzťahu.

9.     Prijmite to, že neexistujú žiadne triky a zázračné formulky, existuje však prístup, ktorý pomôže. Učíme sa to na Kurze pre rodičov.

10.   Prijmite to, že nemôžete, a ani to nie je nevyhnutné, ochrániť deti pred sklamaním, zlyhaním, robením chýb, nepríjemnými pocitmi, malými zraneniami. Dôležité je sprevádzať ich a byť oporou.

11.   To, čo vás teraz obťažuje, pripadá vám ako strata času a želáte si rýchle riešenia, je obrovská investícia do výchovy vašich detí.

12.   Uvedomte si, že to, čo vy ako rodič potrebujete (zo psychologicko-výchovného hľadiska), sa nemusí stotožňovať s tým, čo potrebujú vaše deti.

Ak vám nič nefunguje, ste unavení a vyčerpaní, aktuálne si nedokážete poradiť s obdobím vzdoru, môžete sa objednať na konzultáciu alebo prísť na stretnutie Na káve so psychologičkou. Nezabúdajte, že žiť s deťmi znamená posúvať aj svoje vlastné hranice a neustále spoznávať seba – svoju minulosť, túžby, očakávania, uspokojené a neuspokojené potreby. Bez práce na sebe to moc nejde.

Viac inšpirácie a živé vysielania nájdete na: O deťoch.

Článok Silvie Érsekovej - autorky O deťoch