Rodinná dovolenka

Ako dovolenkovať - s deťmi či bez detí?

Ešte dávnejšie som niekde čítala, že dovolenkovať treba opačne k tomu, ako pracujeme. Nepamätám si už konkrétne príklady, myšlienka sa mi však veľmi páčila.

Bolo to niečo asi v tomto zmysle: Ak niekto pracuje ako manažér, ktorého hlavnou náplňou práce je komunikácia a jednanie s ľuďmi, určite by nemal ísť dovolenkovať do nejakého luxusného hotela, kde sa vyžaduje určitý spôsob obliekania a zdvorilostné rozhovory na každom kroku.

Navyše by sa pohyboval v prostredí pozostávajúcom väčšinou z podobných typov ľudí, aké stretáva každodenne v práci alebo na služobných cestách. Mal by ísť radšej na rybačku, kde sa nemusí s nikým rozprávať, bude vonku v prírode a môže si obliecť tepláky.

Kam by však mala ísť na dovolenku mama? Ako ona pracuje každý deň? Od čoho si potrebuje oddýchnuť?

Myslím, že existujú dve riešenia. Prvá možnosť pre mamičky na materskej dovolenke je jednoducho odísť niekam na dovolenku bez rodiny (bez detí) s kamarátkami, kde sa o svoje ratolesti nemusia starať a takisto sa odbremenia od každodenných povinností v domácnosti.

Pokyn z úvodu – dovolenkovať opačne – je jednoznačne splnený. Znie to jednoducho, avšak takéto riešenie nemusí byť pre každého. Napríklad ani pre mňa by to nebolo úplne ono. Ja mám totiž najradšej, keď sme všetci spolu.

A teda druhou možnosťou je rodinná dovolenka. A aby to aj v tomto prípade dovolenka naozaj bola, môže sa hodiť zopár vecí si dopredu premyslieť. Každá mama má isto svoj zoznam (aspoň v hlave), od čoho by si potrebovala odpočinúť. Tu je niekoľko príkladov toho, čo je to u nás, a taktiež toho, čo sa nám osvedčilo.

rodinna_dovolenka_a_deti.jpg

Jedlo

Napriek tomu, že si rada čítam recepty a celkom rada varím, na dovolenke alebo na výletoch si chcem od plánovania jedálnička, nakupovania potravín a samotného varenia oddýchnuť.

Ak je však dieťa ešte malé, nevie zjesť čokoľvek, odmieta kupované a je zvyknuté na svoje mixované pochúťky, variť mu asi bude treba. Najlepšie je však navariť z obľúbených jedál tie najmenej náročné na suroviny a najrýchlejšie na prípravu, najlepšie aj do zásoby.

Na prvé dni je najvhodnejšie navariť ešte doma. Keď je o občerstvenie aspoň na prvé dni postarané, rodinná dovolenka sa môže rýchlo začať!

Plná penzia, prípadne polpenzia vyzerá zväčša veľmi lákavo. Nás však nelákajú hotely a najmä nie jedna menšia hotelová izba. Ak je dieťa ešte malé, bolo by v nej treba ísť spať zarovno s ním – ak sa ho neodvážime nechať iba na vysielačke, lebo by sme dobiehali zďaleka.

Páčia sa nám apartmány, prenajaté byty, chaty. Do reštaurácie sa dá ísť kedykoľvek a kdekoľvek. A práve pri malých deťoch sa veľmi hodí vlastná kuchynka, kde sa dá pohodlne mixovať, strúhať, pučiť a umývať.

Keď je dieťa väčšie a vie sa najesť v reštaurácii, nech tam je ☺. Aj keď doma varíme väčšinou zdravo, na dovolenke si objednáme kadečo, na čo máme chuť – a dieťa ochutnáva tiež. Nemyslím, že počas zopár dní do roka môže takáto voľba uškodiť, a tá bezstarostnosť pri vychutnávaní spoločného jedla za to stojí.

Mimochodom, niekedy si dovolenku od varenia spravím na pár dní aj doma. Stačí na to obed z víkendu od babky, cestoviny s kukuricou a so syrom a ešte jeden obed vonku (alebo aj objednaný domov) a po krátkej prestávke sa mi hneď lepšie vymýšľa a varí.

jedlo na dovolenke.jpg

Deti a režim na dovolenke

Myslím si, že určitý režim dňa je pre malé deti dôležitý. O režime na dovolenke si to však už až tak nemyslím.

Jednak dovolenkujeme my rodičia, takže si pokojne môžeme dať dovolenku od stráženia hodiniek.

Jednak dieťa dovolenkuje s nami – dovolenka je aj o tom, že každý deň máme iný a vidíme nové veci, takže režim nasilu nedodržiavame.

Avšak ak je dieťa zvyknuté cez deň spať, radšej by som ho nenechala hore celý deň a nejaký priestor a čas na spánok mu našla, i keď možno v posunutom termíne. Aby sa však dieťa vedelo aspoň o čosi oprieť a zorientovať sa v rámci dňa, zopár rituálov, ako napríklad čítanie pred spaním, nevynechávame ani na dovolenke.

Niekedy sa môže zdať, že naša rodinná dovolenka nášmu dieťaťu asi nesedí. Avšak dieťa sa kedykoľvek zobudí s plačom aj doma. Alebo celý deň mrnčí. A predsa je lepšie, keď sme na to dvaja a popritom sa môžeme kochať výhľadom z lanovky.

Veľmi sa nám osvedčilo naplánovať si menej a stihnúť nakoniec viac ☺. A výborné je, keď dieťa zaujme niečo, čo ste vôbec nečakali. Najlepšie sa nám cestuje v Rakúsku – veterné turbíny a tunely sa o zábavu vedia postarať aj na dve hodiny. Rozmýšľali sme, že nejaké vrtule a tunely postavíme aj po ceste do Tatier.

na dovolenke s detmi.jpg

Tatino

Niekedy mám pocit, že naše dieťa je na dovolenke viac s tatinom ako so mnou. Teda, sme všetci spolu, ale tatino ho viac kŕmi, viac prebaľuje...

Keď som si to prvýkrát uvedomila, zdalo sa mi to zvláštne. Ale tatino vlastne takto dovolenkuje od svojej práce a ja popritom tiež dovolenkujem a dovolenkujem...

Peknú dovolenku prajem!

Tento článok pre vás napísala Júlia Bebjáková:

Rada čítam, rada pečiem, a na tému „O deťoch“ pripájam jeden výrok, ktorý sa mi zapáčil.

Všetko sa oveľa viac skomplikuje, keď máš deti. Najdesivejší deň v živote je deň, keď sa to prvé narodí. Tvoj život, ako ho poznáš... je preč. Nikdy sa nevráti. Ale naučia sa chodiť, a naučia sa rozprávať... a ty chceš byť s nimi. A stanú sa tými najutešenejšími ľuďmi, akých kedy v živote stretneš. (Z filmu Stratené v preklade)