Čo potrebuje čerstvá mama prvý rok po pôrode? Článok pre ženy o ženách.

Veľa sa píše a hovorí o tom, ako by sa žena – čerstvá matka mala starať o svoje telesné zdravie a psychickú pohodu. Z rôznych dôvodov starostlivosť o seba môže predstavovať veľkú výzvu.

Podľa psychologických štúdií až 94 % žien zažíva aspoň 1 a viac ťažkostí v telesnej či duševnej oblasti 6 mesiacov po pôrode bez ohľadu na to, či ide o prvorodičky alebo viacnásobné mamy. Pritom lekársku pomoc väčšinou vyhľadali na podnet svojich blízkych tie ženy, ktoré sa so svojimi trápeniami niekomu zdôverili.

V tomto článku by som sa rada pozrela na to, čo my ženy môžeme urobiť pre svoje kamarátky, sestry, sesternice, švagriné a iné príbuzné prvý rok po ich pôrode.

Vypočujme si ich pôrodný príbeh, keď sú pripravené sa oň podeliť.

Nie každý pôrod prebehne či dopadne podľa predstáv ženy. Avšak niekedy práve otázka týkajúca sa pôrodu je tá prvá, ktorú chceme prediskutovať. Doprajme čas prvorodičke (viacrodičke). Nech sa sama rozhodne, komu a kedy sa zdôverí. Môžeme ju ubezpečiť, že tu pre ňu budeme, keď bude pripravená. Avšak máme byť pripravené počúvať. Parafrázujme, čo daná žena povedala, uznajme pocity, ktoré prežívala a stále prežíva, držme ju za ruku, ponúknime jej objatie alebo podajme vreckovku, keď plače.

Čo nerobme? Nepýtajme sa hneď na pôrod. Neporovnávajme jej pôrod s inými pôrodmi. Nehovorme o sebe a o svojich známych. Nehovorme, ako to malo byť, čo mala urobiť inak, neporovnávajme ju s nikým iným. Nebagatelizujme jej prežívanie a rozhodne nehovorme: „Zabudneš na to. Veď sa pozri, aké máš krásne dieťa.“

Prejavme svoj záujem o čerstvé mamy a o to, ako sa cítia naozaj.

Často dostávame na otázku týkajúcu sa toho, ako sa majú, automatickú odpoveď, že dobre. Pravdepodobne žiadna čerstvá mama sa nezdôverí každej žene, ktorá sa jej spýta, ako sa má. Určite však bude rada, ak sa medzi jej najbližšími nájde osoba, ktorá chce naozaj vedieť, čo prežíva. Dajme najavo, že chceme poznať nefalšovanú odpoveď – zachováme dôvernosť, zabezpečíme si dostatok času a prijímame akékoľvek pocity. Mamy sa potrebujú vyrozprávať. Nápomocné sú vety typu:

  • Uf, musí to byť naozaj náročné vstávať každú hodinu k bábätku a spať prerušovane.“

  • „Ako počúvam, materstvo prináša množstvo zmien, na ktoré je ťažké sa pripraviť dopredu.“

  • „Byť tak ďaleko od príbuzných musí dať niekedy poriadne zabrať – asi sa občas cítiš osamelo.

Čo nerobme? Určite nehovorme, ako by sa mali a ako by sa nemali cítiť. Nehovorme, že majú byť vďačné za to, čo majú, a neporovnávajme ich životy so životmi iných žien. Určite nepoužívajte stereotypné odpovede typu: „Veď si zvykneš. Nejako bude. Ono to prejde. Nič netrvá večne.

Objímme čerstvé mamy – ale iba v prípade, že si vieme rady so silnými reakciami, ktoré môžeme vyvolať.

Každej mame občas dobre padne objatie. Môže sa stať, že sa matka rozplače a zdôverí sa vám s náročnou situáciou či obdobím. Môže byť dojatá z vašej starostlivosti. Ona sa nepretržite stará o svoje bábätko (či deti a celú svoju rodinu) a niekedy jej neostane energia na to, aby sa postarala o seba a svoje potreby. Buďme teda prítomné, umožnime (dovoľme) žene vypustiť svoje pocity, ktoré už možno dlhší čas dusí v sebe, len nejako nebol čas a priestor na „emocionálne zrútenie sa“.

Čo nerobme? Nemajme k ženám taký postoj, že sa musia zakaždým obetovať a nemajú venovať pozornosť svojim telesným, emocionálnym, sociálnym či iným potrebám. Nehovorme im, aby všetko vydržali, aby sa vždy usmievali.

Psychické a telesné zdravie ženy je ohrozené, pokiaľ prostredie má na ňu požiadavky a pritom ona sama už nemá zdroje. Prvý rok po pôrode je o telesnom a psychickom zotavení sa po pôrode; o adaptácii na nové životné podmienky a novú identitu, na potreby bábätka; je najnáročnejší v boji s únavou a nevyspatosťou a predstavuje najväčšie riziko pre rozvoj popôrodnej depresie.

Podporujme čerstvé mamy.

Ženy v prvom roku po pôrode sú často vystavené vysokým očakávaniam a tlaku, nielen zo strany rodiny, ale aj zo strany vonkajšieho prostredia a médií či sociálnych sietí.

Podpora žien spočíva v uvedomení si, že každá matka má svoje vlastné tempo prispôsobovania sa novému životnému štýlu, ktoré máme rešpektovať.

Ďalšou vecou je skutočnosť, že čo jednej žene vyhovuje, druhej nemusí, čo jednej prekáža, druhú môže uspokojovať. Prijímajme ich rozhodnutia týkajúce sa starostlivosti o bábätko. Snažme sa o pochopenie:

  • „Počujem, aké je toto pre teba dôležité.“

  • „Vidím, že robíš všetko tak dobre, ako len dokážeš.“

  • „Záleží ti na zdraví tvojho bábätka.“

Čo nerobme? Nespochybňujme a nekritizujme ich. Nevnucujme im svoje videnie sveta a názory.

V prípade, keď pozorujeme, že sa matka nedokáže o svoje dieťa postarať z vážnych dôvodov, zanedbáva ho, máme podozrenie na domáce násilie, zneužívanie, je ohrozené zdravie a vývin dieťaťa, treba zakročiť a riešiť túto situáciu.

Povedzme čerstvým mamám niečo úprimne pekné na každej návšteve.

Čerstvé mamy sú plné neistôt, pochybností a obáv. Ba aj tie, ktoré sa dokážu pravidelne oceniť, občas potrebujú akési potvrdenie a uistenie zvonka, od nás. Kritiky dostáva každá mama priveľa – minimálne od seba. Málokto však týmto ženám povie:

  • „Wow, si skvelá mama.“

  • „Ide ti to dobre.“

  • „Robíš, čo môžeš, každý deň a to stačí.“

  • „Tvoje bábätko je určite najšťastnejšie, lebo je také milované a má práve teba za mamu.“

 Čo nerobme? Nekritizujme a neporovnávajme ich.

Darujme čerstvým mamám praktické dary.

Sledujme, počúvajme a vnímajme, čo najviac potrebujú. Predstavme si seba v ich koži, čo by nás potešilo v danej situácii. Samozrejme, pri využití danej služby ponúknime, že ich odprevadíme a postaráme sa o bábätko. Môžeme im vytvoriť priestor na oddych – každá mama však potrebuje iný typ oddychu. Jedlom nič nepokazíte pri žiadnej návšteve.

Témy nášho rozhovoru majú byť rôznorodé a majú byť aj o nás.

Podeľme sa s nimi aj o svoj život – o svoje radosti a starosti, aby sa naša kamarátka – čerstvá mama – sa cítila angažovaná a súčasťou nášho života. Hoci prirodzene chceme svoje kamarátky chrániť a nezaťažovať ich svojimi problémami, no potom sa môže stať, že naše vzťahy ochladnú. Tiež môže byť pre čerstvú mamu osviežujúce rozprávať sa aj na iné témy ako starostlivosť o bábätko. Ak si nevieme rady, spýtajme sa, čo ich zaujíma, čo chcú vedieť.

Nenechajme čerstvé mamy samy. Buďme tými ženami v ich živote, ktoré sa o nich starajú, zaujímajú sa o ne, podporujú a posilňujú ich.

 Použitá odborná literatúra:

Maternity Leave Duration and Postpartum Mental and Physical Health: Implications for Leave Policies. Journal of Health Politics, Policy and Law, Vol. 39, No. 2, April 2014.

Maternal health after childbirth: results of an Australian population based survey. February 1998, British Journal Vol. of Obstetrics and Gynaecology 105, pp. 156-1 . Stephanie Brown, Judith Lumley

 How is maternal psychosocial health assessed and promoted in the early postnatal period? Findings from a review of hospital postnatal care in Victoria, Australia. Midwifery (2007) 23, 287–297

https://babybalance.sk/mamy-nezabudajte-na-seba-a-doprajte-si-to-co-vam-robi-radost/